RSS

Consorci per a la Normalització Lingüística

Entrades amb l'etiqueta ‘Ortografia’

  • Verbs amb dièresi

    Recordeu que hi ha algunes formes verbals que porten dièresi:

    – participis de verbs acabats en vocal + IR: agraït, paït, seduït, traduït, fruït, beneït, substituït

    – imperfet d’indicatiu de verbs acabats en vocal + IR: agraïa, agraïes, agraïa, agraïen (recordeu: agraíem, agraíeu), beneïa, substituïa, païa, seduïa, traduïa, fruïa…

    – present de subjuntiu de verbs acabats en vocal + AR: creï, creïs, creï, creïn (recordeu: creem, creeu), canviï, lloï, suï…

    – alguns infinitius: aïllar, suïcidar, amoïnar

    Article complet

  • S2: dièresi

    Com que ahir algú em va demanar un repasset de dièresi, us penjo aquest post, que espero que us ajudi.

    LA DIÈRESI
    Posem dièresi damunt la I o la U en aquests casos:

    a) En els grups QU i GU seguits de E o I per indicar que cal pronunciar la U: aigüera, pasqües, pingüí

    b) Per senyalar gràficament que dues vocals que van juntes no formen diftong, sinó hiat (és a dir, no es pronuncien a la mateixa síl·laba): raïm, traïdor, diürn, veïna, països, reüll, estudiïn,…

    c) Per ressaltar que I/U intervocàliques són tòniques i, per tant, vocals (no semiconsonants), quan no duen accent: beneïa, beneïes, beneïen. Tingueu en compte que, si ,en aquest cas, seguint les regles d’accentuació, podem accentuar, cal accentuar: beneíem, beneíeu…

    Recordeu, però, que hi ha EXCEPCIONS i que, per tant, no posem dièresi en els casos següents:

    – En la majoria dels mots acabats en vocal + els sufixos -isme/-ista: egoisme, dadaista…
    – En els verbs acabats en vocal + IR, els temps de futur, condicional, infinitiu i gerundi: beneiré (beneir), traduiré (traduir), agrairia (agrair), conduir (conduir), substituint (subtituir)… Convé recordar que en aquests verbs moltes formes porten accent o dièresi, quan entre dues vocals es produeix hiat: agraït, agraíssiu, beneïm, beneït… Remarquem també la forma de present de subjuntiu dels verbs acabats en vocal + AR: creï (crear), canviïs (canviar), lloïn (lloar), suïs (suar)…

    – En mots acabats en vocal + US/UM, de procedència llatina: Màrius, harmònium, pòdium,…
    – En mots començats pels prefixos anti-, co-, contra-, re-, semi- seguits de vocal: antiinflamatori, coincidència, contraindicar, reunir, semiindicació,…

    També cal que tingueu en compte:
    – Generalment si es produeix hiat en un mot primitiu, també es produeix als derivats: ruïna – arruïnar, arruïnat, ruïnós / saüc – saüquer, saüqueret…

    (Però: país – països. Si bé: paisatge)

    – Convé no estalviar consultes al Diccionari per anar fixant visualment la grafia dels mots amb dièresi, especialment en el cas de mots cultes:

    DIFTONG HIAT

    heroic heroïcitat
    fluid fluïdesa
    laic laïcitat
    trapezoide trapezoïdal

    Article complet

  • Sobre la h

    Com que no sempre és fàcil saber quan apostrofem l’article davant una paraula començada amb hac, us deixo una llista amb algunes de les més habituals:

    – amb apòstrof (hac muda): handbol, hoquei, home, hamburguesa, holandès, hamaca, habitatge, hàmster, harmonia, helicòpter, henna, hidratar, hivern, hoste, huracà…

    – amb apòstrof perquè són mots femenins començats amb i àtona: hiena, hipocresia, hipoteca, història…

    – sense apòstrof (hac aspirada): hardware, hippy, hawaià, hobby, holding, hit-parade…

    També us adjunto l’article “Homenatge a l’hac” (sic.), que es va publicar l’any 2005.  Veureu que l’autor s’hi expressava amb un to d’erudició que -començant pel mateix titular, que hauria d’haver estat “Homenatge a la hac” perquè no apostrofem davant del nom de les lletres- quedava ridículament desautoritzat. Malgrat tot, crec que us pot interessar.

     

    Article complet

  • Ortografia visual: accentuació

    Tant a S1 com a S2, ens han anat sortint terminacions típiques que van accentuades. Jo us recomano que us feu les llistetes a la llibreta o en algun document, perquè pugueu recordar-les.

    Us deixo, però, algunes de les terminacions que hem vist i algunes paraules. Si voleu, podeu anar-les ampliant 😉

    -ÈS:
    a. gentilicis: francès, anglès, romanès, xinès
    b. participis de verbs de 2a: entès, comprès, après, tramès

    ÉN: entén

    ÈN: comprèn, reprèn, sorprèn, ofèn

    ÈNCIA: ciència, paciència, potència

    CIÓ: excepció, ubicació, medicació, reivindicació

     

    Article complet

  • Un repàs d’ortografia

    Si voleu repassar alguns continguts d’ortografia, podeu fer els exercicis que trobareu aquí.

    L’ortografia és un dels elements (però no és l’únic) que hem de tenir en compte quan escrivim, si volem donar una bona imatge. I si no, mireu aquestes fotografies, a veure què us semblen… Hi sabríeu trobar les errades?

    (Si cliqueu al damunt de cada fotografia, la veureu un xic més grossa.)

    Article complet

Categories

Històric

Enllaços

Darrers comentaris

  • mpadros: Bon inici!
  • Lourdes Plaja Moreno (BIS): Hola, bon inici de curs a tothom.
  • mpadros: Aquesta setmana continuarem treballant-hi.
  • Cynthia Abad: Gràcies per donar-nos més exercicis de pronoms febles. A veure si finalment me’n surt. Encara no...
  • mpadros: Sí, Jordi, corresponen a tota la unitat 11.

Núvol d'etiquetes

Articles avaluació de curs Cantem en català Comentaris i suggeriments Consells Curiositats Descripció Diari de curs Entreteniments Errors freqüents Exercicis autocorrectius Exercicis de reforç expressió escrita expressió oral Frases fetes lectura Novetats Ortografia poesia prova Pàgines web règim verbal Sant Jordi solucionaris Suficiència 1 Tinc una pregunta Tipologia textual Una comprensió oral Varietats generacionals Varietats geogràfiques Vídeos sobre les vostres EO xerrada